پژوهشکده ی شبکه

کابلهای UTP

کابلهای UTP در هفت رده زیر به بازار عرضه شده اند:
- Cat1 این نوع از کابل دارای پهنای باند حداکثر 100Khz است و بیشترین نرخ ارسال قابل حصول آن 144Kbps است و کاربردی بیشتر از مودمهای معمولی و دورنگار (fax) نخواهد داشت.
- Cat2 این رده از کابل پهنای باند 1Mhz و حداکثر نرخ ارسال 2Mbps را در اختیار می گذارد و بهترین کاربرد آن در خطوط با نرخ حداقل در شبکه ISDN است.

نکته:
کابلهای UTP رده یک و دو در بسیاری از استانداردهای کابل کشی به رسمیت شناخته نمی شود و جایگاهی ندارند. به همین دلیل در اغلب جداول، توصیف رده های مختلف این کابل را از رده 3 شروع می کنند و به زحمت جایی در خصوص رده های یک یا دو چیزی خواهید یافت.
- Cat3 این رده از کایل دارای پهنای باند مفید 16Mhz است و حداکثر نرخ ارسال 10Mbps را برای اترنت 10Base-T4، در اختیار می گذارد. این کابل که در سال 1991 توسط EIA/TIA استاندارد شده کاربرد گسترده ای در سیستمهای تلفن دارد و لیکن جایگاه مختصری در عالم شبکه یافته است.

- Cat4 این رده از کابل که در سال 1993 و برای بکارگیری در شبکه Token Ring استاندارد شد یکی از بداقبال ترین رده های کابل UTP است چرا که با شکست این شبکه در عرصه بازار، کاربرد دیگری پیدا نکرد و عموما تولید نمی شود. پهنای باند مفید این کابل 20Mhz و نرخ ارسال آن در شبکه Token Ring، 16 مگابیت در ثانیه بود.

- Cat5 جهانی ترین رده کابلهای زوجی بهم تابیده، رده 5 آن است. این کابل که پهنای باند مفید آن 100Mhz است، در سال 1994 به منظور بکارگیری در شبکه اترنت سریع 100Base-T، استاندارد شد. با این کابل نرخ ارسال اترنت در باند پایه و با یک جفت سیم به 100Mbps رسید. بعدا در سال 1998 این رده از کابل با تغییرات مختصر و بدون افزایش پهنای باند، با نام Cat5E (رده 5 ارتقا یافته) برای بکارگیری در اترنت گیگابیت استاندارد سازی شد.

- Cat6 این رده از کابل که در ابتدای هزاره جدید استاندارد شده با هدف بکارگیری در شبکه اترنت گیگابیت توسعه یافت. پهنای باند این کابل 250Mhz است و در دو نوع Cat6 و Cat 6E به بازار عرضه می شود. تفاوت دو نوع Cat 6 و Cat 6E در پارامترهای مخابراتی انتقال است و هیچ تفاوتی در میزان تضعیف سیگنال یا پهنای باند با یکدیگر ندارند.

- Cat7 این رده نو رسیده از کابلهای زوجی با پهنای باند 600مگاهرتز، خود را برای استقبال از کاربردهای آتی (شاید اترنت 10 گیگابیت) آماده کرده است. هنوز کاربرد این رده از کابل به تصویب سازمانهای استاندارد سازی در نیامده است و باید منتظر آینده ماند.

امپدانس تمام رده های 3 تا 7، 100 اهم است و حداکثر طول کابل نیز به 100 متر محدود َشده است. تفاوت فیزیکی این کابلها در قطر سیم و میزان پیچش سیمها به دور یکدیگر است که هر دوی این عوامل به افزایش نیاز آنها به مس منجر خواهد شد و گرانتر شده آنها را در پی خواهد داشت.


پهنای باند سیمهای زوجی مختلف از CAT3 تا CAT 7
ردیف نوع کابل پهنای باند امپدانس میزان تضعیف
1 Cat3 16 MHZ 100 اهم 11.5 dB
2 Cat4 20 MHZ 100 اهم 7.5 dB
3 Cat5 100 MHZ 100 اهم 24 dB
4 Cat5E 100 MHZ 100 اهم 24 dB
5 Cat6 250 MHZ 100 اهم 19.8 dB
6 Cat6E 250 MHZ 100 اهم 19.8 dB
7 Cat7 600 MHZ 100 اهم تحت بررسی

در انتها موکدا توصیه می کنیم که برای کابل کشی شبکه های جدید به کمتر از Cat6 بسنده نکنید: عمر کابلهای Cat 5 به سر آمده و فقط کابلهای Cat 5E نفس می کشند. آینده نگری ایجاب می کند که برای زیر ساخت کابل کشی، خود را برای کاربردهای فردایی نه چندان دور پی ریزی کنید.

 

شبکه های فیبر نوری
ولع سیری ناپذیر کاربران عصر جدید به پهنای باند را فقط فیبرهای نوری و تکنولوژی لیزر فرو خواهد نشاند! نفس سیمهای مسی برای هماهنگی با سرعت ابزارهای مدرن ارتباطی هزاره جدید به شماره افتاده است. تکنولوژی اترنت ده گیگابیت به بازار عرضه شده ولی هنوز در آن از سیمهای مسی نام ونشانی نیست.
فیبرهای نوری تکنولوژی نسبتا جوانی در دنیای فناوری اطلاعات به شمار می آیند ولی در کل بر مبنای اصولی کار می کنند که صدها سال قبل بر بشر روشن شده بود. این تکنولوژی حدود سی سال قبل با سرمایه گذاری چند شرکت (از جمله Corning، آزمایشگاه Bell در آمریکا و IIT انگلستان) به دنیای تجاری مخابرات پا گذاشت و با نصب اولین رشته آن در شیکاگو به سال 1976، اعلام موجودیت کرد. در دهه هشتاد، تنها مشتریان فیبرهای نوری شرکتهای عظیم مخابرات(برای جایگزینی آن به جای لینکهای مستقیم مایکروویو و خطوط ماهواره ای) بودند. در دهه نود، این رسانه انتقال حضور خود را در شبکه اترنت رسمیت بخشید و در دهه ابتدایی هزاره جدید در تلاش برای رساندن خود به پریزهای دیواری است.
در یک عبارت ساده و غیر فنی فیبر نوری تارهای بسیار نازکی از جنس شیشه یا پلاستیک هستند که پرتوهای نور را از مبدا به مقصد منتقل می کنند.

فیبر نوری را یک استوانه به ضخامت یک تار مو و به طول چند متر تا چند ده کیلومتر تجسم کنید که مطابق شکل زیر از سه بخش تشکیل شده است:

هسته(Core): این بخش که در مرکز این استوانه قرار دارد یک ماده بی نهایت شفاف از جنس شیشه یا پلاستیک است که پرتوهای نوری درون آن جریان می یابند. قطر این بخش بسته به نوع فیبر چیزی بین 5 تا 500 میکرون است.
روکش (Cladding): این بخش که در پیرامون هسته مرکزی فیبر قرار دارد بازهم از جنس شیشه یا پلاستیک است با این تفاوت که ضریب شکست نور آن با هسته فرق می کند. در حقیقت ناحیه Cladding باعث خواهد شد که پرتوهای نور تابانیده شده به درون هسته در اثر تفاوت ضریب شکست آنها با یکدیگر، همانند آینه منعکس شده و نتوانند از هسته خارج شود.
پوشش محافظ (Buffer Coating): این بخش که عموما از جنس پلاستیک رنگی است برای محافظت فیبر در مقابل رطوبت یا خطرات فیزیکی بر روی آن کشیده می شود. رنگ این پوشش نیز کمک می کند تا بتوان فیبر مورد نظر را از میان دهها تار جداسازی شده در یک کابل پیدا کرد. ضخامت این پوشش بین 150 تا 1000 میکرون متغیر است.
کلا قطر فیبر بر اساس قطر خارجی روکش آن (Cladding) بیان می شود. در حالی که فقط قطر هسته مرکزی فیبر در عملکرد آن تاثیر دارد. وقتی ابعاد یک فیبر به صورت 50/125 یا 10/125 میکرون معرفی می شود، عدد اول، قطر هسته و دیگری قطر خارجی روکش را مشخص کرده است.

فیبرهای نوری در عمل به سه حالت ساخته میشوند:
a- فیبرهای نوری چند حالته با تغییر ناگهانی در مرز هسته و روکش: در این نوع فیبر که اصطلاحا به Step Index Multi Fiber مشهورند، ابتدا لایه هسته را با ضریب شکست و قطر مشخص می سازند، و سپس بر روی آن یک لایه روکش با ضریب شکست کمتر می نشانند. بدین ترتیب فیبری پدید می آید که ضریب شکست آن در مرز بین هسته و روکش به صورت ناگهانی (پلکانی) تغییر میکند. ماهیت این نوع فیبر را در شکل زیر می بینید. این نوع فیبر متاسفانه از مشکل «پهن شدگی پالسها در زمان» رنج می برد.
امروزه این نوع کابل به ندرت و آن هم برای کاربردهای خاص و سرعت پایین تولید می شود.

 


b- فیبرهای نوری چند حالته با تغییر تدریجی ضریب شکست در مرز هسته و روکش
در این نوع فیبر که اصطلاحا به Graded Index Multi Mode Fiber شهرت یافته اند، ضریب شکست هسته به آرامی و با دور شدن از مرکز رو به کاهش می گذارد و در مرز 50 تا 62.5 میکرون از مرکز هسته، به حداقل خود می رسد. چنین وضعیتی باعث خواهد شد که مرز بین ناحیه هسته و روکش به صورت یک سطح آینه ای عمل نکند بلکه پرتوهای نور همانند پدیده سراب به صورت منحنی وار شکسته شده و پس از رسیدن به زاویه بحرانی مجددا بر روی منحنی مشابه به سوی هسته برگردند.
این نوع از فیبرهای نوری می توانند در سرعتهای بالای گیگابیت در مسافتهای کوتاه به کار گرفته شوند. ولی در مسافتهای زیاد یا باید از سرعت ارسال کاسته شود و یا از فیبر نوع بعد استفاده گردد.
c-فیبرهای نوری تک حالته (ُSingle Mode):
این نوع از فیبرهای نوری که به اختصار SMF نامیده شده اند، دارای یک هسته فوق العاده باریک (8 تا 10 میکرون) هستند و یک پرتوی تک موج (لیزر) به درون آن تابانیده می شود. این پرتو تک موج حداقل برخورد را با مرز ناحیه ناحیه شکست دارد و طبعا کمترین اتساع را به پالسها تحمیل میکند و برای نرخهای ارسال چند ده گیگابیت در فواصل بسیار طولانی مناسب است.

فیبرهای نوری جایگاهی رفیع در دنیای انتقال اطلاعات برای خود دست و پا کرده اند! این منزلت و محبوبیت از ویژگیهای ذیل به دست آمده است:
• پهنای باند فوق العاده بالا
• ایمنی فوق العاده در مقابل نویز
• عدم ارتباط الکتریکی گیرنده و فرستنده
• امنیت اطلاعات
• وزن، حجم و قیمت پایین مواد اولیه
• ایمنی محیطی

• تضعیف ناچیز

کابلهای فیبر نوری بسته به محیطی که باید در آن نصب شوند در انواع کاملا متفاوتی تولید می شوند. هر چند که ماهیت تارهای فیبر نوری درون آنها یا از نوع MMF یا SMF با پارامترهای کمابیش مشابه است. تمام انواع مختلف کابلهای فیبر نوری را می توان در دو رده کلی زیر دسته بندی کرد:
الف) کابلهای فیبر نوری جهت کاربرد در بیرون ساختمان
از ویژگیهای این نوع کابل می توان به موارد زیر اشاره کرد: تحمل رطوبت محیطی از 90 تا 100 درصد
تحمل محدوده دمایی بین -40 تا +80 درجه سانتیگراد
عدم تجزیه یا استهلاک ژاکت کابل در مقابل نور خورشید
انعطاف پذیری بالا در مقابل خمش تا کمترین شعاع ممکن
پوشش بسیار مقاوم در مقابل شعله ور شدن
قابلیت تحمل فشار بالا
پوششی که جونده ها مثل موش به آن علاقه نداشته باشند
تحمل دفن مستقیم زیر خاک
کابلهای فیبر نوری جهت کاربرد در درون ساختمان
ویژگیهای عمومی این نوع از کابل عبارتند از :
پوششی که در صورت آتش گرفتن گاز سمی از خود متصاعد نکند
مقاوم در مقابل شعله ور شدن
مقاوم در مقابل خمش و در عین حال ظریف و منعطف

 

 

 

 

 • شبکه بی سیم
اگر چه سرمایه گذاری اولیه برای تجهیزات سخت افزاری شبکه بی سیم عموما(نه همیشه) شبکه ای مثل اترنت تمام می شود و لیکن جمع هزینه های نصب، پیاده سازی، پیکربندی، و نگهداری آن بطور قابل ملاحظه ای از شبکه های سیمی کمتر است. بنابراین شبکه های بی سیم عموما در رده شبکه های ارزان رده بندی میشوند. ارزان بودن شبکه بی سیم دلیل بر مفید بودن آن در تمام محیط ها نیست و بکارگیری بی هدف، فقط اتلاف سرمایه به دنبال خواهد داشت. لذا در طرح مقدماتی خود باید پارامترهای زیر را ارزیابی کرده باشید:
میزان سرمایه گذاری برای پیاده سازی یک شبکه با حداقل کارایی مورد نیاز
میزان سرمایه گذاری برای پیاده سازی یک شبکه با قابلیت رشد و گسترش 5 ساله
میزان استهلاک سرمایه
مقایسه هزینه شبکه بی سیم با شبکه ای سیمی با همان اندازه کارایی
مقایسه هزینه شبکه بی سیم با شبکه ای سیمی با همان اندازه قابلیت رشد
مقایسه هزینه پشتیبانی و نگهداری شبکه بی سیم با راه حل های سیمی
مدیران سازمان عموما از مباحث تخصصی طرح چیزی سر در نمی آورند و در صورت نیاز باید مشاور بگیرند و لیکن مباحث مالی و سرمایه گذاری را خوب می فهمند و برایشان اهمیت دارد. لذا توصیه می کنیم بخش محاسبه هزینه را بدقت انجام داده و از آمار، عدد و رقم و منحنی غافل نشوید و در صورت لزوم از یک متخصص اقتصادی مشاوره بگیرید.

 

انواع شبکه های بی سیم:

Simple & MIMO

InDoor Wifi Networks

Point to Point & Point to Multi Point

OutDoor

• شبکه voip
ارتباطات يكی از نيازهای حياتی بشريت است و انسان همواره به دنبال ابداع فن آورهائی بوده است كه بتواند با استفاده از آنان با ساير همنوعان خود ارتباط برقرار نمايد . در گذشته ای نه چندان دور كه انسان استفاده از اينترنت را تجربه نكرده بود ، ارتباطات محاوره ای صرفا" از طريق تلفن و به كمك خطوط PSTN
( برگرفته از Public Switched Telephone Network ) ، انجام می گرديد . در سيستم فوق ، سيگنال های صوتی آنالوگ با استفاده از كابل های مسی حمل و مبادله داده خصوصا" در مسافت های طولانی گرانقيمت و ارتباطات دوسويه ويديوئی رويائی بيش نبود ( در آن زمان صرفا" از تلويزيون استفاده می گرديد كه به عنوان يك رسانه دوسويه محسوب نمی گردد ).
در ساليان اخير ما شاهد اتفاقات جالبی بوده ايم كه هر يك به سهم خود تاثيری غيرقابل انكار در حيات بشريت داشته اند . ابداع كامپيوترهای شخصی ، فن آوری های جديد ارتباطی نظير تلفن های سلولی و نهايتا" اينترنت نمونه هائی در اين زمينه می باشند كه باعث شده است انسان بتواند با استفاده از سرويس های جديدی نظير نامه الكترونيكی ، چت و مواردی‌ ديگر با ساير افراد ارتباط برقرار نمايد .
در حال حاضر می توانيم نظاره گر يك انقلاب واقعی در عرصه ارتباطات باشيم . هر شخص با استفاده از كامپيوتر و اينترنت می تواند با ساير افراد مورد علاقه خود ارتباط برقرار نموده ، داده ئی را مبادله و يا از طريق امكانات نرم افزاری موجود با يكديگر گفتگو نمايند . ما نمی دانيم دقيقا" در آينده چه اتفاقی خواهد افتاد ولی اين را می دانيم كه كامپيوتر دارای نقشی محوری و اساسی در اين رابطه خواهد بود . اينترنت با سرعت بالا در همه جا استفاده خواهد شد و مردم با يكديگر به صورت صوتی و تصويری ارتباط برقرار خواهند نمود .
به هرحال ، رشد بی سابقه اينترنت در ساليان اخير اين نويد را می دهد كه بتوان از زيرساخت موجود به عنوان يك گزينه مطلوب به منظور ارتباطات استفاده نمود .

VoIP • چيست ؟
VoIP
( برگرفته از Voice over internet protocol ) که با نام IP تلفنی نیز از آن یاد می شود ، امکان استفاده از اینترنت به منظور مکالمات تلفنی را فراهم می نماید . در مقابل استفاده از خطوط تلفن سنتی ، VoIP از فن آوری دیجیتال استفاده می نمايد و نیازمند یک اتصال broadband نظیر DSL است . هم اینک شرکت های متعددی سرویس فوق را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند .
در واقع ، با استفاده از فن آوری VoIP
صدای انسان توسط بسته های اطلاعاتی IP و از طريق اينترنت ارسال می گردد . VoIP می تواند به منظور تامين خواسته فوق از سخت افزارهای شتاب دهنده استفاده نمايد و يا از آن در يك محيط مبتنی بر كامپيوترهای شخصی استفاده گردد .

VoIP • چگونه كار می كند ؟
در گذشته ای نه چندان دور ، پيشگامان عرصه های علمی به اين نتيجه رسيدند كه می توان يك سيگنال را به صورت ديجيتال و در يك مسافت طولانی ارسال نمود . بدين منظور می بايست قبل از ارسال سيگنال ، آن را با استفاده از يك مبدل آنالوگ به ديجيتال(ADC
) ، ديجيتال و سپس ارسال و در نقطه پايانی انتقال،با استفاده از يك مبدل ديجيتال به آنالوگ(DAC ) مجددا" آن را به آنالوگ تبديل نمود .
فن آوری VoIP
نظير آنچه اشاره گرديد كار می كند . در ابتدا ، صدای ديجيتال شده در بسته های اطلاعاتی قرار می گيرد و پس از ارسال در مقصد مجددا" به صوت تبديل می گردد. با ذخيره اطلاعات به فرمت ديجيتال می توان بر روی آنان كنترل بهتری را اعمال نمود . مثلا" می توان آنان را فشرده ، مسير آنان را تعيين و يا آنان را به يك فرمت جديد ديگر تبديل نمود .
شبكه های مبتنی‌ بر پروتكل TCP/IP
از بسته های اطلاعاتی IP تشكيل می گردند كه شامل يك هدر ( برای كنترل ارتباطات ) و يك paylaod به منظور مبادله داده می باشند . فن آوری VoIP از بسته های اطلاعاتی IP به منظور حركت در شبكه و رسيدن به مقصد نهائی استفاده می نمايد .

• مزاياي VoIP
از­آن­جايي­كه با استفاده از VoIP
شما از هر جايي كه به پهناي باند مناسب دسترسي داشته باشيد، مي­توانيد ارتباط برقرار كنيد، كاربران مي­توانند هنگام مسافرت ATAها يا IP Phoneهايشان را همراه داشته باشند و به تمام خدماتي كه تلفن خانگي­شان ارائه مي­دهد دسترسي داشته باشند.
برخي افراد از يك softphone
براي دسترسي به سرويس VoIPشان استفاده مي­كنند. يك softphone يك نرم­افزار ويژه است كه سرويس VoIP را به كامپيوتر يا laptop شما load مي­كند. اين برنامه­ها اين امكان را به شما مي­دهد كه از طريق laptopتان از هرجاي دنيا كه به يك ارتباط با پهناي باند مناسب دسترسي داشته باشيد ارتباط تلفني برقرار كنيد.
اغلب شركت­هاي تلفني سنتي هزينه سرويس­هاي اضافي را در صورت حساب شما مي­گنجانند. در حالي­كه اگر از سرويس­دهنده­هاي VoIP
استفاده كنيد، اين سرويس­ها استاندارد به حساب مي­آيد. سرويس­هايي مثل:

  • Caller ID
  • Call Waiting
  • Call Transfer
  • Repeat Dialing
  • Return Call
  • Three-way Dialing

بعضي از سرويس­دهندگان VoIP مزاياي بيش­تري در مورد فيلتر كردن تماس­هاي تلفني ارائه مي­دهند. اين قابليت­هاي اضافي به شما اين امكان را مي­دهد كه در مورد چگونگي انتقال تماس­هاي تلفني بر اساس اطلاعات Caller ID تصميم­گيري نمائيد. اين قابليت­ها به شما امكان انجام كارهاي زير را مي­دهد:
:: انتقال تماس تلفني به يك شماره تلفن خاص (Forwarding
)
:: ارسال مستقيم تماس به Voicemail

:: ارسال پيغام اشغال بودن مشترك به تماس گيرنده
:: امكان سرويس در دسترس نبودن مشترك
بسياري از سرويس­هاي VoIP
امكان بررسي Voicemail شما را از طريق اينترنت و يا توسط فايل پيوست نامه الكترونيكي كه به كامپيوتر يا PDA شما ارسال شده است را مي­دهد. در هنگام تهيه سرويس VoIP از سيستم تلفن و سرويس دهنده VoIP در مورد قابليت­هاي آن­ها و هزينه خدمات سوال كنيد.
براي مديران شبكه، سيستم تلفن VoIP
به اين معني است كه به جاي دو شبكه تنها با يك شبكه روبرو هستند. جابجايي سيستم VoIP نيز به آساني صورت مي­گيرد. اين بدين دليل است كه اكثر سيستم­هاي تلفن مورد استفاده در شبكه VoIP داراي رابط Web بوده و به راحتي توسط مدير شبكه قابل مديريت هستند. پروسه MAC(Move, Add, Change ) به راحتي قابل انجام خواهد شد و لازم نيست براي هر بار انجام MAC با سرويس­دهنده­تان تماس بگيريد. تمام اين­ها به معناي هزينه كم­تر براي سازمان شما مي­باشد.
يكي ديگر از منافعي كه براي شركت­هاي داراي VoIP
مي­تواند وجود داشته باشد اين است كه شعب سازمان­ها مي­توانند در سرتاسر دنيا پراكنده شده باشند و نيازي به مجتمع بودن آن­ها نيست.

Voice (source) - > ADC - - - Internet - - - DAC - > Voice (dest)


نمایش تصویر در مقیاس بزرگ

 


• مزايای استفاده از VoIP نسبت به PSTN
در زمان استفاده از خطوط PSTN
، كاربران عملا" هزينه زمان استفاده شده توسط شركتی كه مديريت خط PSTN را برعهده دارد ،‌ پرداخت می نمايند و هر اندازه كه بيشتر با تلفن صحبت نمايند هزينه بيشتری را نيز می بايست پرداخت نمايند. علاوه بر اين ، نمی توان بطور همزمان با بيش از يك شخص گفتگو نمود .
در فن آوری VoIP
می توان هر زمان و با هر شخص گفتگو نمود . كافی است كه در آن مقطع زمانی ساير افرادی كه شما می خواهيد با آنان گفتگو نمائيد نيز به اينترنت متصل شده باشند . مكالمه برقرار شده تا زمان دلخواه ( مستقل از هزينه های مربوطه ) می تواند ادامه يابد. علاوه بر اين ، می توان در يك زمان با چندين نفر گفتگو نمود . در زمان گفتگو با ساير افراد و بطور همزمان می توان با آنان داده ئی ( نظير تصاوير ، نمودارها و تصاوير ويديوئی ) را نيز مبادله نمود .

• چرا تاكنون از اين فن آوری در ابعاد گسترده ای استفاده نشده است ؟
در اين بخش لازم است به برخی مسائل حاصل از ائتلاف بين معماری VoIP
و اينترنت اشاره گردد. مبادله داده صوتی می بايست به صورت بلادرنگ و بدون توقف انجام گردد و اين موضوع با معماری نامتجانس اينترنت كه ممكن است از تعدادی روتر ( ماشين هائی كه مسيريابی بسته های اطلاعاتی را انجام می دهند ) به منظور مسيريابی بسته های اطلاعاتی استفاده نمايد، همخوانی نداشته و می تواند باعث بروز مسائل خاصی نظير افزايش زمان RTT ( برگرفته Round Trip Time ) گردد . بنابراين ، می بايست با اعمال تغييرات لازم و بكارگيری فن آوری های ديگر ، زمينه استفاده موثر از فن آوری VoIP را فراهم نمود .

• نحوه ايجاد يك اتصال VoIP
برای ايجاد يك ارتباط مبتنی بر VoIP
،‌ می بايست مراحل زير را دنبال نمود ( تمامی مراحل می بايست به صورت بلادرنگ انجام گردد).

  • تبديل سيگنال آنالوگ به ديجيتال : تبديل سيگنال صوتی آنالوگ به سيگنال ديجيتال ( مجموعه ای از صفر و يك ) توسط يك مبدل آنالوگ به ديجيتال ( ADC )
  • فشرده سازی سيگنال ديجيتال : پس از تبديل سيگنال صوتی به ديجيتال ، بيت های موجود می بايست بر اساس يك فرمت مناسب فشرده تا آماده ارسال گردند . در اين رابطه از پروتكل های متعددی استفاده می گردد . PCM و استاندارد ITU-T G.711 نمونه هائی در اين زمينه می باشند .
  • استفاده از يك پروتكل بلادرنگ : در اين مرحله ، بسته های صوتی در بسته های اطلاعاتی و با استفاده از يك پروتكل بلادرنگ ( عموما" RTP بر روی UDP ) قرار می گيرند.
  • استفاده از يك پروتكل سيگنالينگ : در اين مرحله لازم است از يك پروتكل سيگنالينگ به منظور فراخوانی كاربر استفاده گردد . پروتكل ITU-T H323 نمونه ای دراين زمينه می باشد . تبديل سيگنال ديجيتال به آنالوگ : در سمت گيرنده ، می بايست بسته های اطلاعاتی از يكديگر مجزاء ، داده ها استخراج و به سيگنال های صوتی آنالوگ تبديل و در نهايت برای كارت صدا و يا تلفن ارسال گردند .

• نحوه برقراري ارتباط
با سيستم­هاي VoIP
به يكي از سه روش زير مي­توان ارتباط تلفني برقرار كرد:


ATA(gatewa ) •
ساده­ترين روش برقراري ارتباط VoIP
با استفاده از ATA(Analog Telephone Adaptor )ها كه gateway هم ناميده مي­شوند، مي­باشد. اين ابزارها اين امكان را به شما مي­دهند كه از تلفن­هاي آنالوگ استاندارد فعلي­تان استفاده كنيد(اگر هنوز از تلفن­هاي آنالوگ استفاده مي­كنيد). به آساني مي­توانيد handset استانداردتان را به ATA متصل كنيد، سپس ATA را به كامپيوتر يا ارتباط اينترنت­تان وصل كنيد. با اين كار قادر به برقراري ارتباط VoIP خواهيد بود. ATA سيگنال آنالوگ را از تلفن استاندارد شما مي­گيرد و آن را به سيگنال ديجيتال آماده براي انتقال در بستر اينترنت تبديل مي­كند. همراه برخي ATAها يك نرم­افزار هست كه روي كامپيوتر load مي­شود و شما را قادر مي­سازد كه آن را براي VoIP با دقت پيكربندي كنيد.


IP Phones •
اين handsetها كاملاً شبيه handsetهاي استاندارد معمولي است. داراي يك كانكتور RJ 45 Ethernet
به جاي كانكتورهاي استاندارد RJ 11 هستند. اين تلفن­ها تمام نرم­افزارها و سخت­افزارهاي لازم براي برقراري ارتباطات VoIP را به صورت built-in دارند. مستقيمأ به روتر شما وصل مي­شوند و يك ورودي سريع و مقرون به صرفه به دنياي VoIP فراهم مي­كنند.


• كامپيوتر به كامپيوتر
اين روش آسان­ترين روش استفاده از تكنولوژي VoIP
است. شركت­هاي زيادي هستند كه نرم­افزارهاي مقرون­به­صرفه­اي ارائه مي­دهند كه مي­توانيد براي اين نوع VoIP از آن­ها استفاده كنيد. معمولاً تنها مبلغي كه بايد پرداخت كنيد فقط هزينه ماهانه ISP است. تمام آن­چه كه نياز داريد يك ميكروفون،بلندگو، يك كارت صداي مناسب و يك ارتباط اينترنت با سرعت مناسب است.
شركت­هاي تلفني بزرگ امروزه با استفاده از VoIP
هزاران تماس تلفني راه دور را از طريق يك circuit switch به درون يك IP gateway مسيردهي مي­كنند. اين داده­ها در طرف ديگر توسط يك gateway دريافت ­شده و سپس با يك circuit switch محلي ديگر مسيردهي مي­شود. هر روزه شركت­هاي بيش­تري سيستم­هاي تلفني VoIP را نصب مي­كنند و تكنولوژي VoIP در حال رشد است.

• انتخاب يك سيستم تلفن VoIP
اگر شما تصميم به پياده­سازي سيستم VoIP
در سازمان خود داريد، ابتدا مشخص كنيد كه كدام­يك از تجهيزات تلفني فعلي­تان را مي­توانيد حفظ كنيد. بدين ترتيب مي­توانيد به ميزان زيادي در هزينه­ها صرفه­جويي كنيد. بسياري از سيستم­هاي تلفن ديجيتال با افزودن كم­ترين سخت­افزار و به­روزرساني نرم­افزار داراي قابليت آدرس­دهي مي­شوند.
لاوه بر اين شما بايد مطمئن باشيد كه تمامي دستگاه­هاي مورد استفاده شما مانند فكس، پردازشگر كارت اعتباري، سيستم­هاي امنيتي و ... مي­توانند به صورت يكپارچه به سيستم تلفن VoIP
شما متصل شود.
در آخر توصيه مي­شود كه هيچ­گاه سعي نكنيد با خريدن تلفن­هاي VoIP
دست دوم در هزينه­ها صرفه­جويي كنيد. به خاطر داشته باشيد كه VoIP يك تكنولوژي جديد بوده و حتي ممكن است تجهيزات مربوط به يك سال قبل هم از رده خارج شده باشند. هم­چنين هزينه نصب چه تلفن شما نو باشد چه دست دوم تفاوتي نمي­كند، و حتي ممكن است در صورت استفاده از تلفن­هاي دست دوم مجبور شويد هزينه خدمات بيش­تري بپردازيد.


Vsat • چيست ؟
Very Small
Aperature Terminal  يا بطور خلاصه Vsat به مفهوم يک پايانه زمينی بسيار کوچک ميباشد که برای ارسال و دريافت اطلاعات از طريق ماهواره مورد استفاده قرار می گيرد.
عبارت بسيار کوچک (Very Small
) بدان جهت به اين پايانه ها اطلاق ميشود که معمولا قطر آنتن اين نوع پايانه های زمينی بين ۵۵ تا ۲۴۰ سانتی متر است که اين آنتنها بر روی بام ساختمان يا بسته به شرايط محيطی در سطح زمين نصب می شوند.
هر پايانه زمينی VSAT
شامل دو بخش به نامهای Outdoor Unit , Indoor Unit است.
يک آنتن که به يک LNB
و يک Transmitter متصل ميشود ٫ بخش خارجی يا Outdoor Unit ) ODU ) را تشکيل ميدهد. LNB   کار دريافت سيگنال از ماهواره و ترنسميتر عمل ارسال سيگنال به ماهواره را انجام ميدهد.
بخش داخلی پايانه زمينی Indoor Unit ) ODU
) شامل يک جعبه کوچک شبيه يک ريسيور است که در آن بردهای الکترونيکی ويژه جهت دريافت و ارسال اطلاعات و نيز رابط کاربری Interface برای تجهيزاتی نظير LAN و کامپيوتر و تلفن و دوربين ويديويی و... می باشد.
دو بخش IDU , ODU
از طريق يک زوج کابل به يکديگر متصل ميشوند و يک پايانه زمينی بسيار کوچک VSAT را ميسازند.


• مزيتها :
a
) مانند شبکه مخابراتی زمينی نياز به کابل کشی و محدوديتهای مربوطه را ندارد.
b
) يک VSAT ميتواند در هر نقطه از سطح زمين که ماهواره پوشش دهد نصب و راه اندازی شود.
c
) و يک VSAT قادر است هر نوی محتوای اطلاعاتی را با سرعتی بالا بدون اهميت نزديک بودن به مرکز switching مخابراتی ارسال و دريافت نمايد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۰ساعت 14:42  توسط رضا دادخواه  |